CZ EN DE
 

Tipy na výlety         

Penzion Vila Vilekula se nachází v samém srdci CHKO Jizerské hory, a proto Vám nabízí ideální možnosti, jak strávit volný čas. Lyžování v zimě či turistika a cyklistika v létě.                                     
                                    
Jizerské hory nejsou obyčejným pohořím. Svými rozlehlými lesy, seversky drsnou a přitom malebnou přírodou, i krajinnou rozmanitostí, si dokážou podmanit své návštěvníky, z nichž mnozí se sem trvale vracejí. Pro svoji přírodní cennost byly na přelomu let 1967–1968 prohlášeny za chráněnou krajinnou oblast. Dnes jsou Jizerské hory protkány hustou sítí značených turistických cest a na své si zde přijde opravdu každý. V létě proudí po hlavních trasách zejména cyklisté, v zimě běžkaři, vyznačené trasy tu však najdou i vozíčkáři. Pěší turisté, kteří vyhledávají nerušený klid, se mohou vydat do méně navštěvovaných míst. Zde najdou ještě i dnes ono pověstné jizerské ticho.

Sjezdové lyžování

Ski areály Tanvaldský Špičák, Severák a Bedřichov nabízí v rámci Jizerských hor celkem 18 km sjezdovek, 21 lyžařských vleků, 1 lanovou dráhu a 3 pohyblivé koberce. Penzion Vila Vilekula se nachází přímo v areálu Severák, cca 50 m od lyžařského vleku Loučky. Středisko je vhodné zejména pro rodiny s dětmi, školy a začínající lyžaře a snowboardisty.                                    

Běžecké lyžování

Jizerská magistrála patří k nejnavštěvovanějším areálům pro běh na lyžích v České republice. V současné době je délka Jizerská magistrály 180  km. Na trasy existuje 23 nástupních míst, nejblíže k penzionu Vila Vilekula je nástupní místo na Kapličce, cca 500 m.                                 

Bobová dráha Jizerky

Bobová dráha v Janově nad Nisou je skvělou atrakcí a vzrušujícím zážitkem pro aktivní využití volného času pro návštěvníky všech věkových kategorií.                                    

Vodní plochy

Josefodolská přehrada je největší a zároveň nejmladší přehradou v mikroregionu Tanvaldsko.                

Přehrada Bedřichov (Černá Nisa) je položená v lesnatém údolí říčky Černá Nisa nedaleko od Bedřichova a skýtá romantické zákoutí uprostřed Jizerských hor.    

Přehrada Souš, ležící na říčce Černé Desné byla postavena v letech 1912-15 jako součást nádrží, které měly Jizerské hory chránit před povodněmi a dnes slouží jako zdroj pitné vody. Přehrada Souš je nástpuním místem na turistické a cyklystické trasy. 

Vodopád na Jedlové zaujme svým svislým profilem a několika kaskádami. Vodopád je dostupný z Josefova dolu.                          

Safírový potok je pravostranným přítokem Jizerky v horní části osady Jizerka. Od 16. století bylo toto místo vyhlášeným nalezištěm drahokamů, které se nacházely v náplavu potoka                                    
Vodní nádrž Blatný rybník leží na Blatném potoce při modře značené cestě z Nové louky na Kristiánov.                                    

Rozhledny

Rozhledna Královka (něm. Königshöhe)je jedna z nejznámějších kamenných rozhleden v Jizerských horách na kopci Nekras (859 m). Celková výška rozhledny Královka je 24 metrů, vyhlídková plošina je ve výšce 20,5 metrů, vede na ni 102 schodů a rozhledna je přístupná během celého roku.                               
Bramberk - původní dřevěná rozhledna se tyčila na lučanským údolím již od roku 1889 (787 m n. m.).                                    
Rozhledna Slovanka - v roce 1887 otevřela jablonecká, janovská a hornokamenická sekce Německého horského spolku na jednom z vrcholů Maxovského hřebene (820 m) rozhlednu.
Rozhledna Štěpánka je štíhlá osmiboká kamenná novogotická rozhledna a často bývá nazývána královnou Jizerských hor.

Muzeum výroby hraček

Dílna i muzeum se nacházejí v malebné krajině Jizerských hor v Jiřetíně pod Bukovou. Výroba tradičních dřevěných hraček v oblasti se datuje již od roku 1908 a od té doby výroba pokračuje bez přerušení.                                    
                                    

Liberec

V současné době nabízí Liberec řadu zajímavostí. Město se pyšní mnoha významnými budovami - radnicí, Divadlem Františka Xavera Šaldy, budovou lázní, Severočeským muzeem.  Při návštěvě Liberce ale nesmíte zapomenout navštívit ani jeho největší dominantu, kterou je televizní vysílač a hotel Ještěd. Mezi TOP cíle musíme zahrnout také: Botanickou zahradu, Zoologickou zahradu, Centrum Babylon, DinoPark, iQLandii, EKOpark nebo technické muzeum.                                     

Jablonec nad Nisou

Jablonec nad Nisou je přirozeným kulturním i sportovně rekreačním centrem regionu. Při návštěvě toho severočeského města nezapomeňte navštívit: Petřín s vyhlídkovou věží, Muzeum skla a bižuterie, Jabloneckou přehradu, která je vhodná pro koupání, cyklistiku, procházku nebo inline brusle.


Penzion a restaurace Vila Vilekula

Hrabětice, Jizeské hory, Severák

Ubytování v rodinném penzionu pro celoroční rekreaci rodin, skupin, sportovců, školních kolektivů ale i jednotlivců a to vše v obci Hrabětice v Jizerských horách.

Hrabětice - Janov nad Nisou 1196, 468 11 Janov nad Nisou, IČ: 06002889, Tel.: +420 739 71 50 05, +420 604 490 248, E-mail: info@vila-vilekula.cz